Dieta bezglutenowa w cateringu. Co jeść, gdy wykluczamy gluten?

Data publikacji: 2017/03/20, zmodyfikowano: 2017/04/26


Dieta bezglutenowa w cateringu. Co jeść, gdy wykluczamy gluten?

Catering i dieta bez glutenuDieta bezglutenowa w cateringu (20.03.2017)

W ostatnich latach przeżywamy boom zdrowego stylu życia – na ulicach często mijamy biegaczy, na siłowniach ledwo możemy znaleźć dla siebie miejsce z racji przychodzących tam tłumów, a na naszym talerzu lądują zdrowe, zbilansowane posiłki. Popularność zyskują więc różne sposoby odżywiania, wykluczające z diety określone składniki lub substancje. Jedną z najbardziej powszechnych diet jest dieta bezglutenowa. Niektórzy są zmuszeni wykluczyć gluten z racji jego nietolerancji, inni decydują się na ten krok bez takiego przymusu.

Na czym polega dieta bezglutenowa? Jakie płyną z niej korzyści? Czy ma jakieś wady?

Dieta bezglutenowa polega na, jak nietrudno się domyślić, wyeliminowaniu wszelkich produktów zawierających gluten, czyli mieszaniny białek roślinnych. Osoby, które decydują się na taki sposób odżywiania, muszą zrezygnować z pszenicy, orkiszu, jęczmienia, żyta i owsa oraz wszystkich produktów z ich dodatkiem. O ile osoby chorujące na celiakię stosowały dietę bezglutenową już wcześniej, o tyle osoby niedotknięte tą chorobą zaczęły wykluczać gluten z jadłospisu na większą skalę w roku 2011. Wtedy australijski lekarz Peter Gibson opublikował wyniki swoich badań, z których wynikało, że spożywanie glutenu wpływa negatywnie na układ pokarmowy nawet osób zdrowych. Po fali krytyki, jaka spadła na lekarza, zweryfikował on swoje wyniki i w 2013 roku obwieścił, że takowy wpływ nie istnieje, jednak moda na żywienie bezglutenowe trwa nadal.

Co jeść, kiedy chcemy wykluczyć gluten z diety?

Jak można było przeczytać powyżej, nie można jeść nic, co zawiera zboża: pszenicę, orkisz, jęczmień, żyto, owies. Niedozwolone jest więc pieczywo, wszelkie wypieki z mąk zawierających wyżej wymienione zboża czy potrawy panierowane. W żywieniu domowym lub podczas zamawiania cateringu na eventy można łatwo uniknąć tych produktów, wybierając pieczywo bezglutenowe, piekąc, dusząc lub gotując mięsa i ryby bez panierki, zamieniając makaron na ryż czy kaszę, a także stosując różne rodzaje bezglutenowych mąk. Nie trzeba więc rezygnować z naleśników, szarlotek czy muffinek – wystarczy do ich przygotowania użyć mąki gryczanej, ryżowej czy mąki z tapioki. Warto również pamiętać, że wiele dań nie zawiera glutenu lub może go nie zawierać po niewielkich staraniach – przykładowo, zamawiając catering na konferencję, wystarczy wybrać mięso duszone w sosie i upewnić się, że nie został on zagęszczony mąką. Osoby na diecie bezglutenowej nie muszą więc rezygnować z udziału w eventach, na które zamawia się pozycje z menu cateringowego.

Jakie korzyści przynosi wyeliminowanie glutenu przez osoby zdrowe ?

Wśród osób chorych na celiakię lub zwyczajnie nietolerujących glutenu wyeliminowanie go z diety jest oczywiście sposobem leczenia. Wpływ diety bezglutenowej na jakość życia i zdrowie takich osób jest bezsprzeczny. Pytanie brzmi: jakie korzyści przynosi wyeliminowanie glutenu przez osoby zdrowe? Zwolennicy tego stylu odżywiania twierdzą, że brak glutenu wspomaga pracę kosmków jelitowych, dzięki czemu uwalniamy się od problemów trawiennych powodujących bóle głowy czy problemy ze snem. Wiele osób uważa także, że wyeliminowanie glutenu z diety pomaga uregulować gospodarkę wodną organizmu oraz wspomaga odchudzanie. Dieta bezglutenowa kształtuje więc nasze dobre samopoczucie, jednocześnie wyrabiając w nas dobre nawyki – musimy czytać etykiety i uważniej wybierać produkty, dzięki czemu unikamy artykułów o niskiej jakości czy zawierających dużą ilość konserwantów.

Czy dieta bezglutenowa to samo dobro?

Wydawałoby się, że dieta bezglutenowa to samo dobro. Dlaczego więc nie stosujemy jej wszyscy? Odpowiedź jest prosta – medal zawsze ma dwie strony. Wyeliminowanie glutenu z diety wcale nie jest tak korzystne dla osób zdrowych. Okazuje się, że wbrew powszechnie panującym poglądom, gluten wywiera pozytywny wpływ na nasz organizm, poprawiając ciśnienie krwi czy wspomagając bakterie układu pokarmowego, któremu przecież miał tak bardzo szkodzić. Należy również pamiętać, że dieta bezglutenowa to dieta eliminacyjna, a wyłączenie z jadłospisu jednego składnika wymaga bardzo uważnego zrównoważenia jego braku innymi składnikami, na co często nie zwraca się uwagi. Wykluczenie z diety zbóż oraz potraw mącznych może spowodować dostarczanie niewystarczających ilości węglowodanów i błonnika, co z kolei negatywnie wpłynie na nasze jelita. Dodatkowo, możemy narazić się na niedobór witaminy B, wapnia, żelaza, cynku czy magnezu.

Dieta bezglutenowa niewątpliwie jest pewnym ograniczeniem – dla niektórych przymusowym, dla innych dobrowolnym. Nie musi jednak wyłączać nas z życia towarzyskiego czy zmuszać do powstrzymywania się przed jedzeniem w restauracjach lub próbowaniem potraw z menu cateringowego. Wystarczy upewnić się, że dana potrawa nie zawiera glutenu i razem z innymi cieszyć się smakiem przygotowanych potraw.

Inne diety: Koszerna |

Summary
Diety bezglutenowe w cateringu
Article Name
Diety bezglutenowe w cateringu
Description
Co jeść, gdy chcemy wykluczyć gluten z diety? Jakie korzyści przyniesie wyeliminowanie glutenu przez osoby zdrowe? Na czym polega dieta bezglutenowa i czy to samo dobro?
Author
Publisher Name
WE CATERING
Publisher Logo

+ There are no comments

Add yours