Dieta koszerna podczas konferencji

Data publikacji: 2017/04/21, zmodyfikowano: 2017/04/26


Dieta koszerna podczas konferencji

Dieta koszerna podczas konferencji (21.04.2017)

Kiedy słyszymy „żywność koszerna”, od razu kojarzymy to pojęcie z kulturą żydowską, a właściwie religią – judaizmem. Jest to skojarzenie jak najbardziej poprawne. Diety koszernej przestrzegają wierzący Żydzi, tak bowiem głosi najstarsza część Starego Testamentu, znana nam jako Pięcioksiąg, a w żydowskiej nomenklaturze – Tora. Zawarte w niej prawo mojżeszowe zakłada podział pokarmów na dozwolone (kaszer) i zakazane, nieczyste, trefne (teref). Czy tak naprawdę wiemy, czym one są? Czas stawić czoła faktom i mitom o żywności koszernej.

Zasady diety koszernej

Dieta koszerna ma swoje ściśle określone zasady, których należy przestrzegać. Bardzo istotny jest w niej podział potraw na trzy rodzaje: mięsne, mleczne i neutralne (parwe). Potraw mięsnych i mlecznych nie należy jeść razem – ortodoksyjni Żydzi robią nawet bardzo długie odstępy między zjedzeniem jednego a drugiego rodzaju żywności. Co więcej, produktów mięsnych i mlecznych nie można nawet przygotowywać razem, stąd w żydowskich rodzinach często używa się dwóch osobnych kompletów naczyń, sztućców itp.

Wynika to oczywiście z Tory, która głosi: „Nie będziesz gotował koźlęcia w mleku matki”. Pokarmy neutralne można łączyć z obydwoma rodzajami potraw. Są nimi produkty roślinne, ale należy pamiętać, że koszerne są tylko wtedy, kiedy nie posiadają w sobie nic zwierzęcego – warzywa i owoce muszą zostać bardzo dokładnie umyte, aby upewnić się, czy nie ma na nich owadów. Wśród dozwolonych produktów neutralnych znajdziemy również przyprawy, jaja ptaków koszernych, miód, a także ryby koszerne, czyli te posiadające łuski i płetwy – nie spożywa się więc owoców morza ani np. jesiotrów czy węgorzy. Jeśli chodzi o napitki, większość jest koszerna, jednak np. wina, aby być uznane za koszerne, muszą posiadać odpowiedni certyfikat.

Wymagania kuchni koszernej CO do mięsa

Zdecydowanie najwięcej wymagań kuchni koszernej dotyczy mięsa. Można spożywać tylko i wyłącznie mięso zwierząt parzystokopytnych i przeżuwających, czyli krów, cieląt, saren, jeleni, owiec, kóz, ale nie świń, dzików, koni czy królików. Jeśli chodzi o ptactwo, ograniczeń jest mniej. Właściwie wszystkie bardziej popularne gatunki są koszerne: kury, kaczki, gęsi, indyki, gołębie itp. Nie wystarczy jednak wybrać odpowiedniego gatunku zwierzęcia, aby mieć pewność, że zjemy żywność koszerną. Po pierwsze, nie spożywa się zwierząt chorych – Tora określa około 70 rodzajów infekcji i ran, które determinują określenie mięsa jako niekoszernego. Po drugie, zdrowe zwierzęta muszą zostać zabite w odpowiedni sposób.

Takim ubojem rytualnym zajmuje się szochet. Używa on tylko i wyłącznie gładkich i bardzo ostrych noży, dzięki czemu bezboleśnie przecina zwierzęciu główne arterie krwionośne, tchawicę i przełyk. Szybkie odcięcie dopływu krwi i tlenu do mózgu powoduje natychmiastową i bezbolesną śmierć. Dodatkowo, zwierzęta nie są zabijane masowo, toteż nie mają szansy przestraszyć się, wiedząc, co stało się z ich poprzednikami. Dzięki temu ubój koszerny określany jest jako najbardziej humanitarny.

Polska lista produktów koszernych

Co ciekawe, dla Żydów mieszkających w Polsce została stworzona lista, którą nadzoruje Naczelny Rabin Polski, obecnie Michael Schurdich. Lista ta zawiera nie tylko informacje, które produkty są koszerne, ale także wskazówki dotyczące ich marek oraz miejsc zakupu. Wydaje się to nieco restrykcyjne i przestarzałe, zapewne niektórym kojarzy się z ascetycznym życiem o chlebie i wodzie oraz mięsie przygotowanym na ognisku? Nic bardziej mylnego. Na liście znajdują się takie produkty jak Coca Cola, Red Bull, Nutella, czy czekolady produkowane przez firmę Wawel.

Wydaje się, że lista produktów koszernych mogłaby ułatwić zapewnienie cateringu na konferencję tak, aby spełniał zasady koszerności, jednak jest to rzecz bardzo skomplikowana. Aby stworzyć koszerne menu, należałoby zwracać uwagę na rodzaje zwierząt oraz ryb, których mięso chcemy podawać, a także znaleźć dostawców, którzy zapewniliby nam mięso pochodzące z uboju rytualnego. Największą trudnością mogłoby być jednak niemieszanie potraw z kategorii mięsnych i mlecznych, co kłóci się z większością dań naszej codziennej diety. Często możemy przecież wśród dań cateringowych znaleźć łososia w sosie na bazie śmietanki czy jakiekolwiek mięso zapiekane z serem. Tego typu dania nie mogłyby znaleźć się w koszernym cateringu na event. Oczywistym wydaje się teraz, że oprócz zapewnienia sobie odpowiednich dostawców, należałoby stworzyć zupełnie nowe, koszerne menu cateringowe.

Boom różnego rodzaju diet

Dlaczego tak dużo mówi się o żywności koszernej? Druga połowa XX wieku i lata XXI wieku to boom różnych rodzajów diet – jedną z nich jest oczywiście dieta koszerna. Zyskała popularność wśród największych gwiazd. Prekursorem diety koszernej był Kirk Douglas, a w ślad za nim poszli inni: Madonna, Bono, Steven Spielberg czy Kate Moss. Jednak ten typ żywności zyskał uznanie nie tylko znanych i lubianych. Przykładowo, przeciętni Amerykanie zaczęli skłaniać się ku żywności koszernej – jej sprzedaż wzrosła o 15% w porównaniu do 4% wzrostu sprzedaży żywności niekoszernej. Dlaczego? Zaczęto zwracać uwagę na to, że żywność koszerna jest zdrowsza i bardziej higieniczna. Ściśle określona procedura uboju zwierząt gwarantuje wysoką jakość mięsa i jego bezpieczeństwo.

Zdrowotność kuchni koszernej

Catering koszernyPrawdziwa kuchnia koszerna nie jest jednak w 100% zdrowa, ponieważ do wielu potraw dodaje się tłuszcze zwierzęce – smalec pochodzenia kurzego lub gęsiego, dlatego uznaje się ją za jedną z najbardziej tłustych na świecie. Teraz próbuje się ją ‘odchudzać’, piekąc ryby, mięso i warzywa na grillu lub smażąc na oleju roślinnym. Należy jednak pamiętać, że nie jest to prawdziwa kuchnia żydowska i wpływa to na jej smak – wielu wyznawców judaizmu stosuje się do pierwotnych zasad i używa tłuszczu zwierzęcego.

Każdy z nas słyszał kiedyś o kuchni koszernej, jednak nie każdy wiedział, czym tak naprawdę jest i skąd się wzięła. Wzrost jej popularności spowodował, że zaczęły na nią zwracać uwagi osoby również spoza kręgu religii judaizmu, dlatego warto poznać jej korzenie i podstawowe założenia.

Summary
Zasady diety koszernej
Article Name
Zasady diety koszernej
Description
Dieta koszerna kojarzy się nam z kulturą żydowską. W artykule znajdziesz wymagania kuchni koszernej co do mięsa, listę produktów koszernych i dowiesz się jaka jest zdrowotność tej diety.
Author
Publisher Name
WE CATERING
Publisher Logo

+ There are no comments

Add yours