Masło klarowane

Data publikacji: 2018/09/28, zmodyfikowano: 2019/02/02


 Masło klarowane

Masło klarowane (28.09.2018)

Temat tłuszczów roślinnych został już niemal wyczerpany, więc można by pomyśleć, że skończyła się również lista zdrowych tłuszczów, ponieważ te zwierzęce są niekorzystne dla naszych organizmów. Oczywiście, jest to zgodne z prawdą – z jednym wyjątkiem. Wyjątkiem tym jest właśnie masło klarowane, czyli tłuszcz wykorzystywany od setek lat w kuchni hinduskiej i ajurwedyjskiej. W tej tradycji masło klarowane nazywa się „ghee” – bardzo często właśnie pod taką nazwą można je znaleźć w sklepach ze zdrową żywnością. Czym jednak jest masło klarowane i dlaczego jest dobre dla naszego organizmu? Czy trzeba szukać go w sklepach ekologicznych i do czego go używać?

Czym jest masło klarowane

Masło klarowaneMasło klarowane to masło, które zostało poddane procesowi powolnego podgrzewania, co pozwoliło na oczyszczenie go z białka, wody i osadu, pozostawiając jedynie półpłynne masło, które jest właściwie czystym tłuszczem mlecznym. Różni się od masła znanego z naszej tradycji kulinarnej smakiem – ten jest delikatniejszy, przebija się w nim charakterystyczna orzechowa nuta, oraz kolorem – jest intensywnie żółte. Co ciekawe, w procesie oczyszczania masło klarowane pozbawiane jest kazeiny i laktozy. Dzięki temu może być spożywane przez osoby cierpiące na ich nietolerancję.

Nie jest to jednak jedyna zaleta masła klarowanego, które w tradycji ajurwedyjskiej od lat uważane jest za najwyższą formę jedzenia, dobrego zarówno dla ciała, jak i dla ducha. Ktoś spyta: jak to możliwe, skoro to czysty tłuszcz, a tłuszcze zwierzęce nie są dla nas zdrowe? Masło klarowane, w przeciwieństwie do innych tłuszczów, nie podnosi ryzyka chorób układu krążenia. Oczywiście, wpływa na wzrost poziomu cholesterolu, jednak przede wszystkim podnosi poziom tego dobrego, HDL, nie tego złego (LDL). Ponadto, w składzie masła klarowanego nie znajdziemy cholesterolu utlenionego, a to właśnie ten rodzaj substancji podnosi ryzyko wystąpienia miażdżycy.

Pozytywny wpływ masła klarowanego

Układ krążenia to nie jedyny układ w naszym ciele, na który masło klarowane wpływa pozytywnie. Kolejnymi są układ kostny, który wzmacnia się dzięki witaminom K i D, a także układ pokarmowy. Kwas masłowy zawarty w maśle klarowanym pomaga redukować stany zapalne tego układu, korzystnie wpływa także na trawienie, odżywiając komórki jelitowe i usprawniając wydalanie toksyn. Co ciekawe, masło klarowane może pomagać łagodzić procesy zapalne toczące się nie tylko w układzie pokarmowym, ale także w całym organizmie. Ogranicza ono wydzielanie substancji, które podtrzymują procesy zapalne, dzięki czemu pomaga np. w wyciszaniu objawów łuszczycy, zapalnej choroby autoimmunologicznej.

Jeśli jesteśmy przy odporności, warto wspomnieć o tym, że masło klarowane podnosi poziom interferonu, czyli substancji przeciwwirusowej, co pozwala mu wydatnie wzmacniać nasze organizmy. W medycynie ajurwedyjskiej masło klarowane stosowane jest także jako nośnik leczniczego działania ziół. Zioła lepiej wchłaniane są do organizmu podane po gotowaniu w maśle klarowanym, niż w formie tabletek. Oprócz powyższych zalet prozdrowotnych, masło klarowane ma także zalety praktyczne – dzięki pozbawieniu go wody oraz zniszczenia większości bakterii w wyższej temperaturze, masło to nie jełczeje i długo zachowuje świeżość. Można je przechowywać nawet 9 miesięcy w temperaturze pokojowej i 15 miesięcy w lodówce, pod warunkiem, że trzymamy je w słoiczku.

Wykorzystanie masła klarowanego

Wiemy, że masło klarowane jest zdrowe, jednak jak wykorzystać je w kuchni? Nic prostszego! Masło klarowane to jeden z najlepszych tłuszczów do smażenia. Jego temperatura dymienia jest bardzo wysoka, szacuje się ją na nawet 250°C! Dzięki temu, że masło klarowane nadaje potrawom lekko orzechowo-karmelowego aromatu, idealnie nadaje się do smażenia naleśników, placków i tym podobnych produktów. Wspaniale sprawdzi się również przy rybach oraz delikatnych mięsach, a także grzybach. Co ciekawe, masło klarowane można z powodzeniem wykorzystywać do smażenia w głębokim tłuszczu i w ten sposób przygotowywać np. pączki czy faworki. Można wykorzystać masło klarowane także do pieczenia, zastępując nim niezdrową margarynę, wydobyć dodatkowe nuty smakowe z produktów takich jak kasze, np. jaglana, czy przyjąć masło klarowane za podstawę sosów takich jak sos holenderski.

Jak samemu je zrobić

Jeśli spojrzymy na sklepowe półki, możemy być zniechęceni ceną masła klarowanego. Nie musimy jednak wydawać na nie fortuny. Wystarczy, że kupimy zwykłe masło i samodzielne je sklarujemy. Należy pamiętać, aby wybierać masło świeże, pozbawione soli, oraz jak najlepsze jakościowo. Obowiązkowo musi być to masło o zawartości tłuszczu co najmniej 82%. Miksy tłuszczowe nie nadają się do klarowania. Potrzebny będzie również garnek o grubym dnie. Należy przypilnować, by był suchy, wrzucić masło, a potem naczynie umieścić na wolnym ogniu. Nie należy przykrywać garnka. Pierwszym etapem klarowania jest rozpuszczanie masła – nie należy go wtedy mieszać. Gdy masło lekko się zagotuje, a na wierzchu pojawi się piana, ogień należy zredukować do minimum. Masło powinno się gotować do momentu, aż nie będzie słyszane charakterystycznie bulgotanie wody – będzie to znak, że ta w całości odparowała.

Długość takiego gotowania zależy od ilości masła – przy kilku kostkach będzie to około 30-40 minut. Wtedy trzeba zdjąć garnek z ognia, zebrać łyżką pianę z góry, a następnie poczekać, aż wszystkie stałe cząstki unoszące się w cieczy opadną na dno. Potem należy zlać masło klarowane, pilnując, aby znajdująca się na dnie garnka warstwa białka nie została naruszona. Słoik, do którego przelaliśmy masło, należy pozostawić bez przykrycia do jego całkowitego wystygnięcia – i gotowe!

Podsumowanie

Podsumowując, masło klarowane to tłuszcz, który powinien znaleźć się w naszych kuchniach. Choć jest tłuszczem zwierzęcym, jest korzystny dla naszego organizmu, nie podnosząc ryzyka chorób serca, a wspaniale wpływając na układ pokarmowy czy kostny. Jest uniwersalne – w kuchni nada się do smażenia naleśników, ryb, delikatnych mięs, pieczenia, a także przygotowania sosów. Można zakupić je w sklepie lub przygotować samemu, co pozwoli zaoszczędzić nieco gotówki oraz mieć pewność, że pozbawiliśmy masło wszystkich jego negatywnych składników tak, by otrzymać smaczne i zdrowe masło klarowane.

Summary
 Masło klarowane
Article Name
 Masło klarowane
Description
Temat tłuszczów roślinnych został już niemal wyczerpany, więc można by pomyśleć, że skończyła się również lista zdrowych tłuszczów, ponieważ te zwierzęce są niekorzystne dla naszych organizmów. Oczywiście, jest to zgodne z prawdą – z jednym wyjątkiem, którym jest właśnie masło klarowane
Author
Publisher Name
WE Catering
Publisher Logo

+ There are no comments

Add yours