Oleje kokosowe

Data publikacji: 2018/09/13, zmodyfikowano: 2018/09/20


Oleje kokosowe

Oleje kokosowe (13.09.2018)

Jednym z najpopularniejszych produktów ostatnich lat w przemyśle zdrowego odżywiania jest olej kokosowy. Na jego punkcie szaleją najbardziej wpływowe trenerki Polek, dodając go do wielu potraw. Jest to olej egzotyczny, produkowany z owoców palmy kokosowej, która pierwotnie pochodzi najprawdopodobniej z obszaru Oceanu Indyjskiego, a którą obecnie spotkać można na tropikalnych wybrzeżach. Właściwości prozdrowotnych nie można mu odmówić, trzeba jednak wiedzieć, jakie są rodzaje oleju kokosowego, i w jaki sposób powinno się go używać, aby wyciągnąć z jego zbawiennego działania jak najwięcej.

Rodzaje oleju kokosowego

Olej kokosowyOlej kokosowy można podzielić na dwa podstawowe rodzaje, w zależności od procesu jego produkcji.

Pierwszy rodzaj to olej o zdecydowanie wyższej jakości, a mianowicie – olej nierafinowany. Pozyskiwany jest w procesie tłoczenia na zimno. Proces jego produkcji wygląda następująco: po zebraniu kokosów usuwa się z nich miąższ, rozdrabnia go i kroi na małe kawałki. Kawałki te następnie osusza się w temperaturze poniżej 60ºC tak – jest ona niska, aby nie zniszczyć dobroczynnych substancji zawartych w miąższu kokosa. Następnie tłoczy się je na zimno, otrzymując olej, który potem jest filtrowany. Niektóre fabryki stosują także proces odwirowywania oleju w celu jego oczyszczenia. Olej otrzymany w ten sposób nosi miano nierafinowanego, czystego lub oleju virgin. Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że niektórzy producenci umieszczają na etykietach określenie extra virgin, aby podkreślić wysoką jakość ich oleju, jednak w rzeczywistości nie ma dokładnych kryteriów odróżniających olej virgin od extra virgin (jak np. w przypadku oliwy) – jeden i drugi jest olejem nierafinowanym o wysokiej jakości.

Drugi rodzaj oleju kokosowego to olej rafinowany. Jego tłoczenie przebiega w wysokiej temperaturze. Następnie miąższ kokosa poddaje się działaniu substancji chemicznych, mających na celu wydobycie z produktu maksimum tłuszczu. Później olej poddawany jest rafinacji, czyli skomplikowanemu procesowi oczyszczania, który również pozbawia go części składników odżywczych. W przypadku oleju rafinowanego powinno się zwrócić szczególną uwagę na etykietę – do niektórych rafinowanych olejów kokosowych dodaje się niezdrowe tłuszcze trans. Takich olejów powinno się unikać.

Różnice między olejem rafinowanym i nierafinowanym

Skoro znamy już dwa rodzaje oleju kokosowego, na myśl przychodzi kolejne pytanie: czym różni się olej rafinowany od nierafinowanego? Po pierwsze, najważniejsze, olej nierafinowany zawiera bogactwo składników odżywczych, o zbawiennym działaniu których można przeczytać w artykule poświęconym olejom kuchni azjatyckiej. Jest ich tyle, że ciężko je streścić, jednak przede wszystkim nierafinowany olej kokosowy jest wspaniałym źródłem energii dla sportowców i osób chcących zrzucić zbędne kilogramy, wsparciem czynności mózgu dla osób dotkniętych np. chorobą Alzheimera, naturalnym antybiotykiem, a także narzędziem profilaktyki insulinooporności i cukrzycy. Olej rafinowany, ze względu na wysoką temperaturę i substancje chemiczne zastosowane do jego produkcji, traci wiele tych składników i jego wpływ na nasz organizm nie jest już tak dobry.

Po drugie, olej rafinowany jest tańszy – jego proces produkcji jest bardziej wydajny, ponieważ poprzez wykorzystanie substancji chemicznych wyciska się z miąższu cały możliwy tłuszcz, podczas gdy podczas produkcji oleju nierafinowanego w odpadach pozostaje około 15-20% tłuszczu. Po trzecie, olej rafinowany i nierafinowany różnią się smakiem. Podczas procesu rafinacji olej pozbawiany jest charakterystycznego smaku i zapachu kokosa, który jest dobrze wyczuwalny w przypadku oleju nierafinowanego, czyniąc go smakowo bogatszym i ciekawszym, jednak zdecydowanie mniej uniwersalnym. Posiadanie bądź nieposiadanie smaku i zapachu, a także rozbieżności w procesie produkcji obu rodzajów oleju, prowadzą do czwartej różnicy pomiędzy nimi, która leży w ich wykorzystaniu.

Do czego używać którego oleju?

Olej rafinowany, ze względu na obróbkę termiczną, którą przechodzi podczas produkcji, ma wysoką temperaturę dymienia, dzięki czemu można go wykorzystać do pieczenia lub smażenia. Dzięki temu, że jest pozbawiony smaku, jest uniwersalny – można na nim smażyć właściwie wszystko, poczynając od mięs, którym olej nada pożądaną chrupkość, a kończąc na słodkościach.

Na oleju nierafinowanym też teoretycznie można smażyć, jednak ma on niższą temperaturę dymienia, cechuje się kokosowym smakiem i zapachem, a więc nie do wszystkiego pasuje, a dodatkowo w wysokiej temperaturze traci wiele ze swoich składników odżywczych. Aby skorzystać z niego jak najlepiej, warto stosować go na zimno lub tylko dodawać do gorących potraw. Olej kokosowy nierafinowany sprawdzi się więc doskonale w charakterze dodatku do koktajlu, któremu chcemy nadać egzotyczny smak (np. koktajl z ananasa i mango z wiórkami kokosowymi i olejem kokosowym), do zupy, której chcemy nadać azjatycki sznyt (przykładowo, marchewkowa zupa krem doprawiona imbirem, curry i olejem kokosowym), czy do stworzenia sobie pysznych i zdrowych lodów.

Nie można zapomnieć też o możliwości wykorzystania oleju kokosowego w pielęgnacji skóry i włosów. Jeśli słoik z olejem kokosowym przestawimy z kuchni do łazienki, wyciągniemy z niego równie dużo. Możemy go wykorzystać w charakterze środka do demakijażu, maski na zniszczone włosy, leku na rozdwojone końcówki, balsamu do ciała, a także środka zmiękczającego stopy. Można spróbować zastosować olej kokosowy jako krem do twarzy czy pod oczy, jednak należy uważać i obserwować reakcję naszej cery na ten środek.

Podsumowanie – olej kokosowy

Jak widać, olej kokosowy ma wszechstronne zastosowanie, w zależności od tego, jakiego rodzaju chcemy używać. Olej kokosowy rafinowany, który produkowany jest z użyciem wysokiej temperatury i substancji chemicznych, dzięki czemu pozbawiony jest smaku i zapachu, ale – niestety – również części składników odżywczych – może być wykorzystywany do smażenia dowolnych produktów, a także do innych potraw wymagających obróbki termicznej. Olej nierafinowany, który jest tłoczony na zimno, a przez to zdrowszy, ale droższy, można wykorzystywać jako dodatek do wielu potraw, pamiętając o jego kokosowym smaku i aromacie. Można go również przenieść do łazienki i wykorzystywać do dbania o cerę i włosy.

Niezależnie od tego, jak wykorzystamy olej kokosowy, musimy przyznać – jego popularność jest w pełni zasłużona, a pojawiające się od czasu do czasu pogłoski, jakoby był niezdrowy, obalane są przez naukowe argumenty świadczące o tym, że warto tego oleju używać, ponieważ nie tylko działa prozdrowotnie, ale jest uniwersalny i – w przypadku oleju nierafinowanego – niezwykle smaczny.

Summary
Oleje kokosowe
Article Name
Oleje kokosowe
Description
Jednym z najpopularniejszych produktów ostatnich lat w przemyśle zdrowego odżywiania jest olej kokosowy. Jest to olej egzotyczny, produkowany z owoców palmy kokosowej. Właściwości prozdrowotnych nie można mu odmówić, trzeba jednak wiedzieć, jakie są rodzaje oleju kokosowego.
Author
Publisher Name
WE Catering
Publisher Logo

+ There are no comments

Add yours