Czym jest SuperFoods?

Data publikacji: 2018/01/09, zmodyfikowano: 2018/07/26


Czym jest SuperFoods?

Pojęcie superfoods  (09.01.2018)

Superfoods co to takiegoTen, kto choć na kilka milimetrów zagłębił się w świat zdrowego odżywiania, na pewno natknął się na pojęcie superfoods, które na polski najczęściej tłumaczone jest jako super żywność lub pozostawiane jest w oryginalnej formie. Termin superfoods jest stosunkowo młody – został stworzony w roku 2004 przez doktora Stevena G. Pratta, autora książki „Superdieta Rx, czyli 14 najzdrowszych produktów”. Nie istnieje obowiązująca ogólnie definicja superfoods, jednak najczęściej produkty z tej grupy określa się jako bogate w składniki odżywcze oraz mające pozytywny wpływ na zdrowie. Co to dokładnie znaczy?

Trzy cechy superfoods według dr. Pratta

Twórca terminu, dr Pratt, określił trzy cechy, które produkt musi posiadać, aby przynależeć do grupy superfoods.

  1. Po pierwsze, jest to jego dostępność. Superfoods powinny być ogólnie dostępne, a ich kupno nie powinno nastręczać szczególnych trudności – czy to w pobliskim sklepie, czy online.
  2. Po drugie, superfoods muszą zawierać w sobie substancje, które zwiększają długość życia oraz pozytywnie wpływają na zdrowie. Co ciekawe, nie określa się, jakie to mają być substancje – jak okaże się później, jest ich bardzo wiele, a każda z nich działa na swój sposób.
  3. Po trzecie – dobroczynny wpływ superfoods na nasze zdrowie musi być udowodniony badaniami naukowymi. Ta informacja obala więc pogląd, że superfoods i ich działanie to jeden wielki chwyt marketingowy. Skoro produkt można zaliczyć do super żywności dopiero po jego dokładnym przebadaniu przez naukowców, jego dobroczynne działanie musi być sprawdzone.

Warto dodać, że Dr Pratt nie uwzględnił jednej cechy, która zapewne wydaje się nieodzwona, jednak obecnie, gdy żywienie większości osób opiera się na produktach wysoko przetworzonych, nie musi być oczywista. Jest to bowiem informacja, że superfoods to produkty w stu procentach naturalne.

Jakie substancje zawierają superfoods

Jakie substancje zaliczamy do grona tych wspomnianych w punkcie drugim? Jak nie trudno zgadnąć, pierwszą grupę stanowią witaminy, drugą zaś – minerały. Za nimi często wymienia się antyoksydanty. Co to takiego? Antyoksydanty, czyli inaczej przeciwutleniacze, to substancje, które posiadają zdolność równoważenia szkodliwego działania procesów utleniających zachodzących w organizmie.

Jak działają przeciwutleniacze?

W trakcie utleniania – przemiany tlenu w organizmie w energię – powstają tzw. wolne rodniki, czyli atomy, w których brakuje jednego elektronu. Dążą one do tego, by ten elektron zdobyć. W tym celu „wyrywają” go z innych atomów, co powoduje niszczenie komórek, w strukturach których działają wolne rodniki. Aby je zneutralizować, potrzebne są właśnie antyoksydanty. Usuwają one z organizmu nadmiar wolnych rodników, pozwalając zachować równowagę. Mają dzięki temu bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie, przeciwdziałając starzeniu się organizmu, które mogłoby być wywołane przez wolne rodniki uszkadzające łańcucha DNA. Antyoksydanty zmniejszają też ryzyko chorób układu krążenia oraz nowotworów, ponieważ neutralizują skutki działania karcinogenów. Nietrudno więc zgadnąć, że każdy organizm powinien mieć ich pod dostatkiem.

Podobnie korzystnymi dla nas są inne substancje występujące w super żywności, a mianowicie kwasy tłuszczowe. Należy w tym miejscu doprecyzować, że nasz organizm potrzebuje nienasyconych kwasów tłuszczowych, których sam nie produkuje, a które są mu niezbędne. Ich niedobór może powodować reakcje zapalne w organizmie, zmiany skórne czy przesuszenie skóry, utrudnienia w gojeniu się ran, a także szeroko pojęte zaburzenia czynności tkanek i narządów.

Superfoods coraz bardziej popularne na całym świecie

Nic więc dziwnego, że zawierając tyle korzystnych dla organizmu substancji, superfoods zdobywają popularność na całym świecie. Firma Mintel przygotowała raport, według którego nowe produkty z grupy superfoods lawinowo pojawiają się na rynku. Liczba nowości w grupie tych produktów w latach 2011-2015 wzrosła o 202%, zaś tylko w roku 2015 – o 36%. Warto więc orientować się w ogólnie panującym trendzie. Oczywiście, nie tylko dlatego, że superfoods są modne, ale przede wszystkim dlatego, że są zdrowe. Z tego powodu warto dowiedzieć się co nieco zarówno na temat produktów egzotycznych, które robią furorę na całym świecie i zapewne niedługo trafią na nasze półki, jak i tych, które w polskich sklepach goszczą od dawna, a wreszcie tych produktów, które znamy od lat, a o których nie pomyślelibyśmy w kategoriach super żywności.

Summary
Czym jest SuperFoods?
Article Name
Czym jest SuperFoods?
Description
Ten, kto choć na kilka milimetrów zagłębił się w świat zdrowego odżywiania, na pewno natknął się na pojęcie superfoods, które na polski najczęściej tłumaczone jest jako super żywność lub pozostawiane jest w oryginalnej formie. Jakie pyszności kryje ten termin?
Author
Publisher Name
WE Catering
Publisher Logo
Logo WE Catering Warszawa

+ There are no comments

Add yours